Menu

Najnowsze posty


27.11.2018

Elementy kinezjologii edukacji - rysowanie oburącz

Dziś przygotowałam dla Was ćwiczenia inspirowane założeniami kinezjologii edukacji. Metoda opracowana przez Paula E. Dennisona jest wykorzystywana w terapii różnych zaburzeń m.in. ruchowych, uwagi oraz trudności w nauce czytania i pisania.





Kinezjologię edukacji określa się mianem "gimnastyki mózgu" wykorzystującej naturalne możliwości uczenia się i pomagającej m.in. uzyskać równowagę psychiczną, polepszyć komunikację oraz rozwinąć umiejętność podejmowania decyzji we właściwym czasie. Ponadto ćwiczenia z jej zakresu redukują stres i pozwalają się rozluźnić.

Moje ulubione zadanie inspirowane kinezjologią edukacji to rysowanie oburącz. Sprzyja ono m.in.:
  • rozwijaniu uwagi w działaniu i koncentracji,
  • uzyskaniu stanu relaksacji i wyciszenia,
  • rozwijaniu percepcji wzrokowo - ruchowej oraz motoryki małej,
  • kształtowaniu świadomości lewej i prawej strony ciała (zauważaniu różnic i podobieństw w ruchu ciała),
  • doskonaleniu precyzji i celowości ruchów.
Poniższe zadania wyglądają niepozornie ale świetnie sprawdzają się jako "rozgrzewka" przed zajęciami właściwymi. Polegają one na jednoczesnym rysowaniu oburącz (angażuje to obie półkule mózgowe), co dobrze wpływa na skupienie i wyciszenie dziecka. Wykonując ćwiczenia nie odrywamy od kartki narzędzia pisarskiego.

Zadania można łatwo dostosować do wieku i poziomu funkcjonowania osoby w terapii, wystarczy dobrać dziecięcy/"dorosły" wzór, proste bądź skomplikowane układy linii. W zależności od jej preferencji  wybieramy wzór z linią ciągłą lub przerywaną.

EDIT: Obecnie naukowe podstawy tej metody zostały podważone. Niemniej jednak pojedyncze ćwiczenia zachowują wartości terapeutyczną. Osobiście dostrzegam wpływ zadań typu "rysowanie oburącz" na koncentrację i "nastrojenie" do dalszej pracy.





p.s. Sporą bazę dziecięcych arkuszy do rysowania oburącz znajdziecie na stronie www.superkid.pl (abonament) oraz na printoteka.pl (abonament). Wzory geometryczne łatwo wykonać samemu ;)

EDIT: Drugi zestaw kart pracy TUTAJ.





*Aby ściągnąć kartę w pełnym rozmiarze: 1. klikamy na miniaturę obrazka; 2.pokaż obraz (prawy przycisk myszy); 3. powiększenie "+" (kliknięcie lewym przyciskiem myszy); 4. zapisz obraz jako... (prawy przycisk myszy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz