Menu

Najnowsze posty


7.08.2024

Pensum nauczyciela rewalidacji (rewalidatora)

Pensum nauczyciela rewalidacji (zatrudnionego w oparciu o Kartę Nauczyciela), potocznie nazywanego rewalidatorem, budzi gorące dyskusje na forach nauczycielskich. Jaki powinien być więc tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dla nauczyciela rewalidacji? 
 
 

Odpowiedź jest złożona i wymaga zebrania informacji z kilku aktów prawnych, co poniżej zrobiłam. Ponieważ jednak wiem, że przepisy bywają różnie interpretowane postanowiłam także złożyć zapytanie w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. 
 
1. Moje rozważania
2. Odpowiedź z Departamentu Edukacji Włączającej
3. Podsumowanie, przykładowe sytuacje


 
1. Moje rozważania (przed uzyskaniem odpowiedzi z MEN):
 
Ponieważ pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne nie zostało wprost wskazane w przepisach Karty Nauczyciela, panuje w tym zakresie ogromne zamieszanie. Na forach zawodowych dla nauczycieli trwają ciągłe dyskusje na ten temat.
 
Według przepisów:
- wg  ustawy - Karta Nauczycielanauczycieli zajęć edukacyjnych prowadzących zajęcia rewalidacyjne lub rewalidacyjno-wychowawcze obowiązuje tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w wymiarze 18h. Określa to tabela zawartej w art. 42 ust. 3 ustawy 
 
- wg Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (tekst jednolity Dz.U. 2020 poz. 1309) nauczyciel współorganizujący kształcenie może prowadzić rewalidację w ramach swojego pensum 20h.
 
- wg Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych zajęcia rewalidacyjne w ramach swoich obowiązków może prowadzić także pedagog specjalny (rozporządzenie nie określa ile godzin z etatu może być przeznaczone na rewalidację a ile na pozostałe zadania co też budzi nieporozumienia) + wg ustawy Karta Nauczyciela pensum pedagoga specjalnego ustala organ prowadzący i wynosi ono od 18 do 22h.
 
Tak więc literalnie z przepisów wynika, że te same zajęcia mogą być prowadzone z pensum 18, 20, 18-22 w zależności od stanowiska, w ramach którego przydzielono zajęcia rewalidacyjne.
 
 
2. Odpowiedź z Departamentu Edukacji Włączającej
 
"Szanowna Pani,

w odpowiedzi na e-mail, dotyczący pensum nauczycieli prowadzących z uczniami zajęcia rewalidacyjne uprzejmie informuję, że  to dyrektor szkoły decyduje o sposobie zabezpieczenia potrzeb dzieci, jak również odpowiada za właściwą organizację kształcenia. Podejmuje również decyzje m. in. dotyczące zatrudnienia nauczycieli i specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje, określenia realizowanych przez nich zadań, adekwatne do rozpoznanych potrzeb dzieci w tym zakresie[1].

Liczba tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć tzw. pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne, uzależniona jest od stanowiska, na którym dany nauczyciel jest zatrudniony.

W sytuacji, gdy zajęcia rewalidacyjne prowadzi nauczyciel specjalista, w tym pedagog, specjalny, psycholog, logopeda, terapeuta pedagogiczny, doradca zawodowy, z wyjątkiem nauczyciela zatrudnionego w poradni psychologiczno-pedagogicznej, realizuje je w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin ustalonego przez organ prowadzący szkołę, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin[2].

Natomiast, jeśli te zajęcia przydzielone są nauczycielowi, którego pensum określone jest np. w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, nauczyciel prowadzi je zgodnie ze swoim tygodniowym obowiązkowym wymiarem godzin, np. nauczyciel przedmiotu  prowadzi zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum wynoszącego 18 godzin, a nauczyciel przedszkola z wyjątkiem nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich – w ramach 25 godzin.

W sytuacji kiedy zajęcia rewalidacyjne prowadzi nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, do jego zadań może należeć m.in. prowadzenie zajęć odpowiednich do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, w szczególności zajęć: rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych, socjoterapeutycznych[3]. W takim przypadku, nauczyciel ten, prowadzi zajęcia rewalidacyjne w ramach 20-godzinnego obowiązkowego wymiaru czasu pracy[4].

Prowadzenie  zajęć rewalidacyjnych dyrektor szkoły może powierzyć nauczycielowi, który ma kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności ucznia oraz rodzaju i charakteru tych zajęć (np. nauka języka migowego, nauka orientacji przestrzennej lub systemu Braille’a). W związku z tym, zajęcia rewalidacyjne mogą być również przydzielone w ramach stanowiska tzw. nauczyciela przedmiotu z pensum 18-godzinnego[5].

W przypadku dalszych pytań dotyczących stosowania przepisów prawa oświatowego, zachęcam do kontaktu z wizytatorami ds. specjalnych potrzeb edukacyjnych, wyznaczonymi we wszystkich kuratoriach oświaty[6]. Nieprawidłowości dotyczące pracy jednostki systemu oświaty należy kierować do właściwego terytorialnie kuratora oświaty, sprawującego bezpośredni nadzór pedagogiczny nad szkołami w danym województwie[7]. 



[1] Art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737).

[2] Art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2024 r. poz. 986).

[3] § 7 ust. 7 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1309).

[4] Art. 42 ust. 3  ww. ustawy- Karta Nauczyciela.

[5] Art. 42 ust. 3  ww. ustawy- Karta Nauczyciela.

 
 
3. Podsumowanie
 
Podsumowując, obecnie w Polsce nauczyciele prowadzą zajęcia rewalidacyjne z pensum 18, 20, 18-22 lub zgodnie z osobistym pensum wynikającym ze stanowiska.

Nie ma także żadnych przeciwwskazań aby stosować korzystniejsze w danym przypadku pensum łączone.

Przykładowe sytuacje:
- rewalidacja w ramach pensum nauczyciela zajęć edukacyjnych prowadzącego rewalidację (nauczyciel rewalidacji/rewalidator) – pensum 18 h
- rewalidacja w ramach pensum nauczyciela współorganizującego kształcenie – wynosi 20 h
- rewalidacja w ramach pensum pedagoga specjalnego – wynosi od 18 do 22 h (ustala OP)
- rewalidacja prowadzona przez nauczycieli o pensum wyższym niż 18 np. nauczycieli bibliotekarzy, wychowawców świetlicy itd. – zgodnie z osobistym pensum lub rozdzielenie zajęć w ramach stanowisk i zastosowanie pensum łączonego (według mojej interpretacji, poszczególni dyrektorzy dokonują własnej). Na przykładzie nauczyciela bibliotekarza, przy aneksie ustalającym wymiar zatrudnienia na etat nauczyciela bibliotekarza 30/30 i 2/18 etatu nauczyciela rewalidacji wyjdzie pensum łączone 32/29 czyli 3 h ponadwymiarowe.
 
Ponieważ o sposobie zabezpieczenia potrzeb dzieci, właściwej organizacji kształcenia oraz sposobie zatrudnienia nauczycieli specjalistów (a co za tym idzie ich pensum) decydują dyrektorzy, pozostaje nam wiara, że w zgodzie z prawem i w granicach prawa będą wybierali korzystne dla nauczycieli rozwiązania (pozwalające na zastosowanie w określonych sytuacjach niższego pensum). Pamiętajmy jednak, że w temacie pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacji pensum może się różnić w zależności od sytuacji i w różnych szkołach dyrektorzy mogą zastosować różne modele zatrudnienia takiego specjalisty.
 
 
Jeżeli tekst był dla ciebie pomocny to możesz"postawić mi kawę" ->  https://buycoffee.to/terapiapl 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz